poniedziałek, 14 marca 2016

Cukier, sól, tłuszcz          No cóż, książka przyciąga uwagę okładką. Każdy kto posiada szczątkową wiedzę na temat odżywiania dobrze wie, że w nadmiarze cukier, sól i tłuszcz niszczą nasze organizmy. Pytanie ile osób posiada taką wiedzę i jaki odsetek z nich  wykorzystuje ją w praktyce. Raczej niewiele skoro 30% dzieci w Polsce jest otyłych. A dorosłych?? Zgadnijcie :) Sześćdziesiąt pięć procent! O Stanach Zjednoczonych czy Meksyku to nawet nie wspominam!
Przejdźmy do książki. Autor, dziennikarz śledczy otrzymał za jej napisanie w 2010 roku Nagrodę Pulitzera. Przypominam, że jest ona wręczana za wybitne dokonania m.in. w dziedzinie dziennikarstwa.
            Moss obnaża najbogatsze przedsiębiorstwa produkujące przetworzoną żywność. Dla jasności parę przykładowych marek, które każdy kojarzy: Lays, Mars, Kit Kat, Snickers, Nutella itp, itd. Przedstawia sytuację na rynku jako zmowę tychże firm, co do ilości cukru, soli i tłuszczu. Prezentuje mnóstwo badań wykorzystujących odpowiednio duże ilości tych składników, które wpływają na ogromny popyt na ich produkty. Praktycznie, ta przetworzona żywność to po prostu do niczego nie na nadające się śmieci, które są zwykłymi zapychaczami siejącymi spustoszenie w naszych rodzinach.
Autor udowadnia jak koncerny spożywcze nas uzależniają. Pozwala nam spojrzenie, z innej i przede wszystkim, szerokiej perspektyw. Kto nie czytał, tego serdecznie zachęcam, a później przekażcie egzemplarz bliskim, warto.
Jak to napisał The Wall Street Journal:
" Lektura obowiązkowa dla świadomego konsumenta"


17 komentarzy:

 1. To tragiczne, że pomimo tego, że tyle mówi się o zdrowym odżywianiu i świadomym konsumpcjoniźmie, nadal tyle ludzi świadomie sięga po śmieciowe jedzenie... :(
  "Zmowę tychże firm, co do ilości cukru, soli i tłuszczu"- kurcze, nigdy o tym nie pomyślałam, ale takie tłumaczenie wydaje się bardzo logiczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka, lubię takie tematy. Choć ten wydaje się już oczywisty, to i tak chętnie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się oczywisty, ale warto to poprzeć rzetelnymi informacjami autora :)

   Usuń
 3. Teraz wychodzi mnóstwo takich książek. Przemysł farmaceutyczny truje nas lekami (książka pana Zięby), fast foody trują nas niezdrowym jedzeniem (np. książka powyżej.. i wiele innych). Żyjemy w czasach gdzie bardzo trudno o ZDROWE i nieprzetworzone produkty. Dlatego cieszę się, że mam możliwość jedzenia owoców i warzyw prosto z ogródka. Nie każdy ma ten "luksus". Najważniejsze żeby nie żywić się zupkami w proszku, jedzeniem na wynos i słodkimi napojami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę wpisać na moją listę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłeś mnie... nie jem słodyczy ani chipsów, za to moje dzieci tylko szukają okazji żeby jeść te śmieci ;) może po przeczytaniu książki zmienią nawyki

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam i również polecam! Teraz z chęcią wymieniłabym na inną książkę, bo leży samotna na półce i czeka na nowego właściciela :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałem tej książki, ale jestem świadomy jak działają te światowe koncerny - oglądałem różne filmy dokumentalne, czytałem w internecie itp. Ale ciężko się odzwyczaić od tego wszystkiego. Jako, że nie mam problemów z wagą to pozwalam sobie na zjedzenie fastfooda raz na jakiś czas. Tylko muszę zacząć myśleć, że to nie tylko chodzi o wagę, tylko też o zdrowie i całkowicie odstawić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marek dobrze, że jesteś świadomy i poszukujesz wiedzy, tym bardziej zachęcam do przeczytania :)

   Usuń
 8. Myślę, że to jest trochę tak: 50% sukcesu to zakupy a 50% to zaopatrzenie naszej kuchni. Od dłuższego czasu walczę z nadwagą, która jest bardzo dokuczliwa i korzystam z różnych przepisów, które znajduję w necie np. ostatnio gotuję z kcalmar.com/blog i jestem zadowolona do tego ćwiczenia, dlatego cieszę się, że trafiłam na te stronę :)
  mam nadzieję, że będzie sukces :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Musze przyznać,że bardzo ciekawa książka z której można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy.Myślę ,że po jej przeczytaniu można zmienić pewne nawyki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...