piątek, 5 grudnia 2014

Ogromna dawka inspiracji- TEDPrzypuszczam, że większość z Was wie czym jest TED. Tym, którzy jeszcze nie wiedzą już spieszę z wyjaśnieniem, że nie chodzi o film z misiem w roli głównej ;)
TED (w skócie Technology, Entertainment and Design)  to konferencje naukowe organizowane przez amaerykańską fundację non-profit. Z kolei TEDx są organizowane lokalnie np. parę dni temu w Krakowie i podlegają niektórym regułom TED.
Pierwsza odbyła się 30 lat temu. Pierwotnie były to konferencje o profilu informatycznym przede wszystkim ze względu na sąsiedztwo Doliny Krzemowej. Z biegiem czasu tematyka została rozbudowana i aktualnie pojawia się tam mnóstwo ważnych dla funkcjonowania ludzi i świata tematów.
W latach 70. XX wieku przeprowadzono badania, w których sprawdzono jak długo człowiek jest w stanie skupić uwagę na tym co ktoś do niego mówi. Wyniki zaskoczyły, ponieważ nie spodziewano się tak krótkiego czasu- 18 minut. Tą zasadę wykorzystują organizatorzy konferencji. Każdy prelegent jest zobowiązany zmieścić swoją prezentację właśnie w czasie 18 minut.
Wybór prelekcji jest ogromny. W wersji z polskimi tłumaczeniami jest dostępnych ponad 1500 filmów. Tutaj jest naprawdę z czego wybierać. Nie wszystkie trwają 18 minut, część pochłania czasem tylko 5 czy 8 minut. Oczywiście możemy obejrzeć na stronie www.ted.com, ale przede wszystkim aplkację TED znajdziecie też na telefonie oraz tablecie. Jest możliwość też zapisania wybranych prezentacji w pamięci urządzeń po to aby obejrzeć sobie w drodze do pracy, szkoły czy na trening.
Mocno zachęcam do przyjrzenia się bliżej TED, znajdziecie tam dużo wartościowej treści.
Tutaj dzielę się moją pierwszą prelekcją od której zacząłem kontakt z TED.

7 komentarzy:

 1. nie oglądałam:( obserwuje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam ten projekt już od dawna, bardzo inspirujący. Dodatkowo pomaga mi podszkolić angielski. Zupełnie o nim zapomniałam, dziękuję, że mi przypomniałeś!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. polecam serdecznie to http://podaj.to/post/408,1,nikt-nie-bi-brawo-tej-pani-bo-widzowie-byli-zbyt-zdegustowani-by-klaska.html

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo lubię, warto zaglądać na "TEDy" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogólnie TED to bardzo wartościowe źródło informacji. Same konkrety, ponadczasowi ludzie, a co ciekawe administratorzy TEDa często tworzą odpowiednie kategorie, do których wrzucają poszczególne filmiki, np. najczęściej oglądane, ukryte perełki - są na końcu strony. Warto zaglądać, bo można się nauczyć szkoły życia na czymś przykładzie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. TED jakiś czas temu odkrył mój mąż,oglądał godzinami a potem i ja zainteresowałam się ich wykładami.To niesamowita kopalnia wiedzy.Warto oglądać!!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...