poniedziałek, 3 marca 2014

Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela.
Izrael, to kraj, który istnieje dopiero od ponad 60 lat. Ma 8 milionów mieszkańców. Nie posiada bogactw naturalnych, jest ciągle w stanie wojny, a za swoimi granicami ma tylko wrogów. Terroryści, zamachy, spadające rakiety.
A z drugiej strony uniwersytet w Tel Awiwie jest wyżej ceniony niż Oxford, Cambridge i Yale. Do Izraela przyjeżdżają właściciele Google, Microsoftu, Cisco czy jeden z najbogatszych ludzi na ziemi Warren Buffet. Tutaj powstały przełomowe w historii Intela procesory, tutaj również Izraelczycy bardzo mocno wpłynęli na rozwój Google'a czy swego czasu bardzo popularny czat ICQ.
Izrael pod względem nowych startupów  jest absolutnie wyjątkowy. Bierze się to z historii tego nowoczesnego kraju, a konkretnie rozpoczynając od etapu edukacji.  Wybitni uczniowie są "przechwytywani" przez elitarne jednostki IDF, czyli w skrócie armię izraelską. Tam z kolei przechodzą renomowane przyspieszone szkolenia i trafiają do wojska gdzie wachlarz ich kompetencji jest ogromny. Poza tym mają styczność z najnowocześniejszą technologią. Zawierają mnóstwo kontaktów i to wszystko stanowi bardzo mocny grunt do tworzenia innowacyjnych pomysłów, którymi interesuje się cały świat. Co jakiś czas dowiadujemy się jak ogromne firmy wykupują kolejny świetne startupy, tylko nie do końca zdajemy sobie sprawę kto to stworzył.
Przyznaję, że nie byłem świadomy tak dużego znaczenia Izraela w świecie technologii. Wcześniej ten kraj kojarzyłem z zupełnie przeciwległymi tematami. Tymczasem z książki dowiemy się o wielu zaskakujących sprawach. Polecam.

4 komentarze:

 1. Izraelczycy to jedyny naród, w którym ilość osób określanych jako wybitne (mierzone chyba poziomem IQ, ale nie jestem tego do końca pewna) jest większa niż 2% społeczeństwa - pamiętam to z wykładów z socjologii. Wychwytywanie jednostek zdolnych i stawianie na dalszy rozwój mają opanowane zresztą nie tylko w dziedzinie technologii - to wręcz zakorzenione kulturowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to! Rozwój, rozwój, rozwój! Niesamowity naród.

   Usuń
 2. edukacji i podejścia do rozwoju powinniśmy się od nich uczyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. zgadzam sie - ROZWOJ - to slowo wystarczy:)

  Jesli chcesz poczytac i dowiedziec wiecej o zdrowym odzywianiu, fitnessie, jak schudnac zdrowo to wskocz na http://beslimuk.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...