środa, 13 listopada 2013

"Kreatywność" OshoKsiążka czekała na przeczytanie wiele tygodni. Nigdy nie mając do czynienia z Osho, czułem, że będzie potrzebne maksymalne skupienie, ponieważ to dzieło do "lekkich" nie należy.
Co ciekawe Osho nie pisał książek. Wszystkie powstały na bazie nagrań audio i wideo. Jak sam powiedział, wszystko czym się dzieli jest przeznaczone do wszystkich, a także do przyszłych pokoleń. Jak sam twierdzi, ludzi kreatywnych docenia się wiele lat po śmierci.
The Sunday Times uznało go jednym " z 1000 twórców XX wieku". Z kolei popularne czasopismo indyjskie uznało go obok Gandhiego czy Buddy jedną z dziesięciu osób, które zmieniły losy Indii.
W książce "Kreatywność" Osho intepretuje słowo kreatywność.  Zdecydowanie oddziela ją od wiedzy nabytej.  Twierdzi, że tylko bycie wolnym wyzwala kreatywność, a wiedza ją zabija. Uważa, że do pewnego wieku dzieci są przepełnione kreatywnością, a później wraz z edukacją wiedza ją zastępuję.
Człowiek produkuje zamiast tworzyć, a przecież w produkcji już dawno zastąpił go komputer, który jest setki razy wydajniejszy.
 "Kreatywność to powoływanie do życia czegoś nowego, robienie miejsca, aby to, co nieznane, spenetrowało to, co znane, przecieranie szlaku, tak, aby niebo mogło zejść na ziemie."
Po skończeniu lektury jestem przekonany, że też ją przeczytał Steve Jobs. Jeszcze bardziej rozumiem co chciał przekazać światu, niesamowite.
"Kreatywność" nie jest to poradnik ani nie jest to podręcznik o filozofii życia. Czytając masz wrażenie, że ktoś próbuje z głębi serca przekazać Tobie swoją prawdę i natchnąć do działania. Pozostaje pytanie: co z tym zrobisz?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję serdecznie za komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...